tel. kom. 725118998

tel. 71 7072519

e-mail: adwokat.szymczyk@o2.pl
Kancelaria Adwokacka
Adwokat Grzegorz Szymczyk
Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce przysługuje tylko przy bezumownym korzystaniu z działki.


UWAGA
Należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego gdyż może on ograniczać zabudowę z powodu istnienia linii energetycznych - może to powiększać wysokość odszkodowania.


Autor: Adwokat Grzegorz Szymczyk o 22:58Za jaki czas przysługuje odszkodowanie za słupy energetyczne na działce?
sobota, 29 sierpnia 2015
Roszczenie przedawnia się w terminie 10 lat. Aby dochodzić odszkodowania należy ustalić kto jest właścicielem słupa i linii energetycznych oraz czy korzystanie z działki jest faktycznie bezumowne tj. bez żadnego tytułu prawnego.
Właściciel może domagać się również ustanowienia służebności lub przesunięcia słupa czy tez linii energetycznej. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że przedsiębiorstwo energetyczne może w drodze zasiedzenia, zasiedzieć służebność jeżeli korzysta z danej działki przez 30 lat - w tym wypadku nie można żądać odszkodowania.

Dochodząc odszkodowania należy ustalić wielkość terenu zajętego przez przedsiębiorstwo energetyczne przyjmując następujące parametry.

Szerokość pasa energetycznego przy linii średniego napięcia, czyli od 15 kV do 30 kV wynosi od 3 m do 4 m, dla linii wysokiego napięcia: 110 kV, 220 kV i 400 kV wynosi od 9 do 15 m. Natomiast szerokość drogi dojazdowej do pasa energetycznego zawsze wynosi 2,5.
                  

Znajdź nas:    

Dowiedz się:     Cookis    Polityka prywatności     Subskrybuj     Regulamin

© 2016 Kancelaria Adwokacka Adwokat Grzegorz Szymczyk . Wszystkie prawa zastrzeżone.

PUBLIKACJE NA TEMAT